Dr hab. Jan A. Wendt, profesor w Instytucie Geografii, na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Geograf społeczno-ekonomiczny, politolog i historyk. Jego zainteresowania badawcze dotyczą głównie geografii politycznej, geografii wyborczej, przestrzennych aspektów kształtowania się i ewolucji systemów demokratycznych. Wykładał na uczelniach zagranicznych, m.in. w Kazachstanie, na Litwie, w Rosji, Rumunii i na Węgrzech.

E-mail: jan.wendt@ug.edu.pl

Dr hab. Agnieszka Bógdał-Brzezińska, adiunkt, wykładowca akademicki na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, politolog. Wieloletni zastępca dyrektora w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW. Zainteresowania badawcze ukierunkowane na historię, historię nauki, teorię stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwo cybernetyczne oraz teorie decyzji politycznych.

E-mail: bogdal@uw.edu.pl

Dr hab. Rafał Ożarowski, profesor na Wydziale Prawa i Administracji w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, politolog. W swoich badaniach koncentruje się na zagadnieniach bezpieczeństwa, terroryzmu, stosunków międzynarodowych, wpływu ideologii na relacje międzynarodowe.

E-mail: rafalozarowski77@srebrniobywatele

Wykładowcy lat poprzednich

Doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, fizyk, popularyzator wiedzy o Gdańsku. W latach 1954-1993 wykładowca akademicki Politechniki Gdańskiej. Pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (1983-1986). Pierwszy przewodniczący Towarzystwa Miłośników Gdańska. Od 1990r. członek Rady Miasta Gdańska, w latach 1990-1994 jej przewodniczący. Dzięki jego staraniom do Gdańska powróciły z Niemiec liczne zabytki, w tym skrzydło ołtarza Ferberów. W 2002r. nadano mu honorowe obywatelstwo miasta Gdańska, którego jest znawcą i miłośnikiem.
E-mail: andrzej.januszajtis@gmail.com

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownik Zakładu Antropologii Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą. Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Zainteresowania badawcze dotyczą: problematyki Kaszub i Pomorza, uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, polityki regionalnej i samorządności. Autor i współautor ponad 30 książek, redaktor ponad 20, autor kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Prezes Instytutu Kaszubskiego.
E-mail: cezaryop@gmail.com

Robert Silski, wydawca i prezenter wiadomości w Radiu Gdańsk. Konferansjer, prezenter, lektor. Prowadzi szkolenia, a także zajęcia ze słuchaczami studiów podyplomowych na Uniwersytecie Gdańskim.

E-mail: r.silski@radiogdansk.pl

Przemysław Staroń, psycholog, nauczyciel, trener, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, wybrany Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej za „wzorowe sprawowanie”. Nauczyciel Roku 2018, w 2020 roku znalazł się w gronie 50 nauczycieli na świecie nominowanych do Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą, dorosłymi i seniorami.
E-mail: przemyslaw.staron@gmail.com